Menu

Czapki wiosenne – przydatne czy niezbędne?

Czapka jest ważnym elementem garderoby każdego dziecka. Przydatna jest nie tylko w zimę, czy na jesieni — sprawdzi się także wiosną. Wiosenna pogoda bywa zmienna i doprowadzić może do przeziębienia u dziecka. Każda troskliwa mama zadba o to, aby jej dziecku nie było zbyt chłodno. Należy zwrócić uwagę, że czapka wiosenna nie może być wykonana z tak grubego materiału, jak zimowa. Przegrzanie może być równie niebezpieczne dla zdrowia jak wyziębienie.

Kiedy zakładać czapkę?

Czapkę należy dobierać odpowiednio do zastanej pogody. Nakrycie głowy okaże się konieczne wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 15°C lub wieje silny wiatr. Czapka wiosenna pozwoli ustrzec dziecko przed przeziębieniem lub zapaleniem uszu. Głównym zadaniem czapki wiosennej jest zabezpieczenie dziecka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To przede wszystkim warstwa izolacyjna, która uniemożliwi nadmierną utratę ciepła. Od tego, czy należy zakładać czapkę zależy też wiek dziecka. Młodsze dzieci (głównie noworodki) są bardziej narażone na wychłodzenie, bardziej zależy zatem dbać o ich ciepły ubiór. Noworodek przez głowę może utracić nawet do 40% ciepła, ważne jest zatem zabezpieczenie go przed tym. Wiosenne czapki zarówno dla noworodków, jak i starszych dzieci powinny być dobrane odpowiednio do pogody.

Jak wybrać czapkę wiosenną?

Wybór odpowiedniej i ładnej czapki dla dziecka nie jest prostym zadaniem. Na początek należy zwrócić uwagę, a jakiego materiału wykonana została czapka. Powinien być on elastyczny, ciepły, a zarazem jak najbardziej naturalny. Dzięki odpowiedniej elastyczności będzie dobrze przylegał do główki dziecka. Dobrym rozwiązaniem okazuje się wybór czapek ze sznurkami. Zawiązanie czapki uniemożliwi jej zgubienie oraz zabezpieczy uszy dziecka przed zimnym powietrzem. Aby czapka spełniała swoją funkcję należy wybrać odpowiedni rozmiar, który dopasowany będzie do głowy dziecka.

Zbyt mała czapka będzie niewygodna, ponieważ będzie uciskać, natomiast zbyt duża nie będzie odpowiednio chronić przed zimnem i może spadać na oczy. Odpowiednio dobrana czapka otula głowę, a ponadto jest po prostu wygodna. Dziecko chętniej będzie ją zakładało, ponieważ nie będzie przeszkadzała w codziennym funkcjonowaniu, np. zabawie czy spacerze. Należy zmierzyć obwód głowy dziecka na wysokości skroni nad brwiami. Producenci podają zazwyczaj, na jaki rozmiar głowy odpowiedni jest dany model. Czasem na czapkach podawany jest wiek dziecka. Jest to jednak wartość orientacyjna, a najważniejszy jest obwód główki.

Modne czapki

Nakrycie głowy to nie tylko zabezpieczenie przed zimnem czy wiatrem. Odpowiednio dobrana czapka to także element modowy, który dopełnić może stylizację ubioru. Czapki wiosenne podzielić można na kilka rodzajów: naciągane na głowę, zawiązywane pod szyją, a także takie z nausznikami. Dla urozmaicenia czapki dodane mogą być np. pompony. Obecny rynek oferuje ogromny wybór czapek dla dzieci. Wybierać możemy nie tylko w kształtach, ale także wzorach na czapkach. Czapki dla dziewczynek często przyozdobione są cyrkoniami, wstążkami. Chłopięce czapki również posiadają różne elementy dekoracyjne, np. pompony.

Odpowiednie dobranie czapki wiosennej to ochrona przed zimnem, ale także możliwość stworzenia modnej stylizacji.

Categories:   Moda i uroda

Tags:  , , ,

Comments