Menu

Jak długo dziecko powinno przebywać w przedszkolu?

Publiczne przedszkola otwarte są zwykle od godziny 6 do 7 rano. Funkcjonują zwykle do 17. Jest to późne popołudnie. Prywatne przedszkola działają jeszcze dłużej. Zasadniczo placówka sprawująca opiekę nad dziećmi powinna dopasować godziny swej pracy do potrzeb rodziców uczęszczających dzieci. Bardzo często obwiniają się oni o to, że ich pociechy spędzają zbyt dużo czasu w przedszkolu, zamiast z nimi w domu. Niestety praca na cały etat nie pozostawia im innego wyboru.

Ile na początek?

To właśnie od wieku dziecka powinna zależeć długość jego dziennego pobytu w przedszkolu. Nie ma znaczenia, czy jest to placówka państwowa, prywatna czy też żłobek. Dziecko trzyletnie nie zniesie 10-godzinnej rozłąki z bliskimi, z dala od domu, która będzie trwała 5 dni w tygodniu. Będzie to skutkowało zmianami w jego zachowaniu. Mogą się pojawić problemy ze snem, nocny płacz, ciągłe histerie w ciągu dnia. Postarajmy się, aby pobyty w przedszkolu dziecka 3-4-letniego nie trwały dłużej niż 6 godzin. Pozwólmy mu resztę tego czasu spędzić w domu, niekoniecznie z mamą lub tatą, bo to nie zawsze jest możliwe. Warto skorzystać z pomocy babci, dziadka lub opiekunki. W przypadku dzieci starszych, bardziej samodzielnych i lubiących przedszkole, długość pobytu możemy wydłużyć do 9 godzin dziennie.

Korzyści przedszkolne

Niezależnie od długości czasu, jaki dziecko spędza w placówce przedszkolnej, wynika z tego mnóstwo korzyści. Edukacja przedszkolna jest dopasowana do wieku każdej grupy przedszkolnej. Dzięki temu wychowawcy są w stanie lepiej stymulować rozwój dziecka niż mama czy tata w domu. Pośród innych dzieci oraz wykwalifikowanych pedagogów dziecko otrzymuje bardzo dużą ilość bodźców umożliwiających rozwój swoich umiejętności. Każde przedszkole objęte jest podstawą programową, którą musi realizować. Poza tym dzieci mają różne zajęcia dodatkowe np. prace plastyczne, rytmikę czy języki obce. To wszystko sprawia, że czas tam spędzany płynie bardzo szybko. Młodsze dzieci dodatkowo część dnia poświęcają na drzemkę. Jest to dużym plusem, ponieważ dzięki nim pobyt w placówce, z punktu widzenia malucha wydaje się krótszy.

Wynagrodzić stracony czas

Rodzice zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić, na to, aby ich dziecko przebywało w przedszkolu 6 godzin dziennie. Praca na etacie zajmuje bowiem 8 godzin, a nawet dłużej. Dochodzą do tego obowiązki domowe i zmęczenie. Warto jednak znaleźć, chociaż godzinę dziennie i poświęcić ją wyłącznie dziecku. Po przyjściu z pracy, przedszkola najpierw pozwólmy dziecku odpocząć, a następnie zorganizujmy jakieś wspólne wyjście, spacer lub zabawę. Do obowiązków domowych zabierzmy się później lub po jego zaśnięciu.

Categories:   Dom i ogród

Comments