Menu

Konta bankowe Polaków

Według Narodowego Banku Polskiego przynajmniej jedno konto bankowe posiada już 79% Polaków. Co ciekawe połowa otwartych rachunków nie wiąże się z żadnymi opłatami. Bezpłatne jest uruchomienie konta, jego comiesięczne prowadzenie, wypłaty gotówki w wybranych bankomatach oraz dokonywanie przelewów. Same banki zarabiają więc na takich rachunkach niewiele. Po co więc wciąż rywalizują o potencjalnego klienta?

Jakich kont chcą Polacy?

Polacy otwierają najczęściej zwykłe konta bankowe. To zazwyczaj konto osobiste ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Takie konto służy do gromadzenia na nim środków pochodzących z tytułu wynagrodzenia za pracę albo otrzymywanych świadczeń (na przykład rentowych lub emerytalnych). Okazuje się również, że konta bankowe służą do dokonywania przelewów – już 2/3 opłat za media realizowanych jest właśnie w formie bezgotówkowej.

Coraz chętniej płacimy również kartą. 85% posiadaczy kont bankowych ma kartę debetową. Realizacja transakcji zakupowych za pośrednictwem plastikowego pieniądza przebiega już w ponad 33% przypadków. Od banków wymagamy braku opłat oraz dostępu do bankowości elektronicznej. Z tej opcji nie korzysta jedynie 20% Polaków, którzy mają choć jedno konto osobiste.

Młodzi Polacy z największym potencjałem

Najwięcej rachunków ROR posiadają młodzi Polacy w przedziale wiekowym 25-39 lat – konto osobiste posiada aż 94% z nich. Najrzadziej takie konta zakładają seniorzy – w grupie osób po 59 roku życia z rachunków bankowych korzysta tylko 57% osób.

Co ciekawe, to również młodzi wykazują większą świadomość w kwestii produktów banków. To także oni są zainteresowani innowacyjnymi rozwiązaniami, jakie oferuje nowoczesna bankowość. Zadziwiać może fakt, ale to właśnie Polska jest pionierem, biorąc pod uwagę częstotliwość wykorzystywania innowacyjnych technologii. To właśnie Polacy korzystają najczęściej z kart bezstykowych, patrząc na tendencje mieszkańców wszystkich krajów Europy.

Zaufanie do banków

Największe zaufanie do banków wykazują młodzi Polacy. Wszystko dlatego, że to oni mają świadomość i wiedzę z zakresu funkcjonowania odpowiednich zabezpieczeń kont bankowych. Seniorzy nadal pozostają wierni tradycyjnej gotówce, a oszczędności trzymają w przysłowiowej skarpecie.

Młodzi potwierdzają, że to właśnie konto osobiste jest najlepszą i najbardziej bezpieczną formą przechowywania środków. Co więcej, zdają sobie sprawę z konieczności ich pomnażania – chętnie korzystają z inwestycyjnych produktów banków, które nierzadko są dostępne z poziomu platformy internetowej dostępnej w bankowości elektronicznej.

Podsumowanie

Czy Polska będzie drugą Szwecją? Przewiduje się, że tam gotówka już za kilka lat zostanie całkowicie wycofana z obiegu i funkcjonować będą tylko karty płatnicze. Już teraz większość sklepów realizuje tylko transakcje zakupowe przy wykorzystaniu plastikowego pieniądza.

W Polsce popularność kart wzrasta. Coraz bardziej doceniamy komfort, wygodę, bezpieczeństwo i szybkość realizowania transakcji bez wykorzystania gotówki. Coraz rzadziej odkładamy też oszczędności do skarpetki i wolimy je ulokować na koncie.

Categories:   Biznes i budownictwo

Comments