Menu

Co można zrobić z nakrętkami?

Nakrętki są wykonywane z czystego polimeru PET. Dlatego tego są bardzo atrakcyjne z punktu widzenia przetwarzania, ponieważ są od razu gotowe do recyklingu. Dziś wiele osób podejmuje się zbierania takich właśnie nakrętek, z dwóch konkretnych powodów.

Pierwszym powodem jest zbieranie w celu oddania do sprzedaży. Funkcjonuje obecnie wiele zakładów, zajmujących się skupowaniem takich właśnie nakrętek. Oczywiście cena uzyskana za kilogram takiego plastiku, nie jest zbyt wysoka. Podobnie jak z aluminium, które również wiele osób oddaje do skupu. Plusem jest jednak to, iż takie nakrętki można stosunkowo szybko nazbierać. Ilość opakowań plastikowych w przeciętnych domach posiadających je, jest naprawdę duża. Można to zauważyć przede wszystkim wtedy, gdy rozpoczyna się ich zbieranie. Wówczas nakrętki mnożą się w zastraszającym tempie. Oczywiście czynnik finansowy w tym przypadku jest dość ważny. Jednak tutaj chodzi również o wpływ na środowisko. Przetwarzanie takich nakrętek skutkuje tym, iż plastik jest ponownie wykorzystywany. Rozkłada się on bardzo długo dlatego też ponowne jego wykorzystanie, ma spory wpływ na środowisko. Taki opad można oddawać w różnych punktach. Zazwyczaj dokładniejsze informacje na ten temat można pozyskać poprzez internet, gdzie takie punkty są dokładnie zaznaczone.

Inną opcją na to jak wykorzystać nakrętki plastikowe, jest zbieranie ich dla potrzebujących. W bardzo wielu przypadkach takie osoby nie proszę o środki materialne, ale konkretnie o nakrętki. Zbierają je przede wszystkim fundacje, które następnie oddają je we właściwe miejsca. Ilość pieniędzy uzyskana z nich, jest natomiast przeznaczana na osoby potrzebujące. Kupuje im się za to sprzęty, funduje badania itp. Jest to zatem nie tylko z pożytkiem dla samego środowiska, ale także i dla społeczeństwa.

Nakrętki z reguły są na każdym plastikowym opakowaniu. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o butelki po wodzie czy też sokach. Należy bowiem brać pod uwagę także kremy, kosmetyki różnego rodzaju, środki chemiczne. Segregowanie takich nakrętek i odkładanie ich we właściwe miejsce, wymaga również ich umycia. Oczyszczone mają szansę zdziałać coś dobrego. Brudne nakrętki przykładowo z resztkami mleka, po jakimś czasie zaczynają wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Categories:   Nowe technologie

Tags:  ,

Comments