Menu

Dach z blachy: co wybrać?

Jeszcze niedawno pokrycia dachowe wykonane z blachy wykorzystywano głównie w budynkach użytkowych, szczególnie gospodarczych. Obecnie, kiedy na rynku jest wiele możliwości ich wykonania, coraz więcej klientów korzysta właśnie z takiej formy, również w domach mieszkalnych. Dach z blachy jest szczególnie wskazany w starych budynkach, które nie potrzebują dodatkowego obciążenia np. w postaci dachówek ceramicznych. Jak wybrać odpowiedni rodzaj?

Zanim przystąpi się do zakupu blaszanych pokryć dachowych, należy wziąć pod uwagę kilka czynników: właściwości powierzchni, miejsce, w którym chcemy je wykorzystać oraz oczywiście budżet, jaki chce się przeznaczyć na wykonanie. Wiele też zależy od kwestii estetycznych, jakie chce się osiągnąć.

Blacha płaska

Niegdyś wykonywana głównie z miedzi (jest to materiał najdroższy, a jednocześnie najbardziej wytrzymały), teraz także ze stali, aluminium i tytan-cynku. Te miedziane oraz tytanowo-cynkowe z biegiem czasu pokrywają się patyną, tworząc dodatkową warstwę ochronną i przedłużając trwałość. Blachy płaskie można stosować zarówno na prostych powierzchniach, jak i tych o dużym kącie nachylenia. Są przede wszystkim lekkie i proste w montażu, a przy tym tanie i dostępne w niemal nieograniczonej palecie kolorystycznej. Kupuje się je podzielone na arkusze – przed położeniem warto zadbać o ochronę nawierzchni przed wilgocią. Ich największą zaletą jest z pewnością uniwersalność, ponieważ sprawdzą się niemal we wszystkich rodzajach dachów.

Blacha na rąbek stojący

Arkusze blachy płaskiej można łączyć w tzw. rąbki stojące, jednak wówczas kąt nachylenia dachu nie powinien być większy niż 25º. Rąbek usztywnia dach, poprawia estetykę wykonania i chroni przed wnikaniem wody. Panele posiadają specjalne zatrzaski, dzięki czemu montaż przebiega szybko i sprawnie.

Blachodachówka

Blachodachówka z powodzeniem imituje wygląd tradycyjnych, ceramicznych dachówek. Dobrze się sprawdza zarówno w niedawno wzniesionych domach, jak i podczas remontów starych budynków. Rdzeń blachodachówki wykonany jest ze stali, a powierzchnia zwykle pokryta jest ocynkiem lub alucynkiem. Istnieje szeroki wybór faktur i kolorów.

Blacha trapezowa

Wykonana ze stali lub aluminium, blacha trapezowa sprawdza się w pokrywaniu dużych powierzchni, najlepiej w prostych, minimalistycznych budowlach. Zalecana do dachów pod kątem nachylenia minimum 15º. Jej montaż wymaga przygotowania odpowiedniego drewnianego rusztowania, złożonego z łat lub kontrłat. Przy starannym wykonaniu blacha trapezowa wykazuje dużą odporność na czynniki zewnętrzne i korozję. Drobną wadą jest izolacja akustyczna, która sprawia, że np. odgłosy deszczu są mocno słyszalne w pomieszczeniach.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  , ,

Comments