Menu

Jak zadbać o uzębienie kota?

Wbrew pozorom, higiena jamy ustnej kotów jest koniecznością, a nie fanaberią. Choroby dziąseł i zębów u kotów są bardzo bolesne – utrudniają jedzenie, a w najgorszej sytuacji mogą sprawić, że zwierzak nie będzie chciał jeść, nawet tych najbardziej rozdrobnionych posiłków. Pojawi się ból, który będzie sprawiał ogromne cierpienie. Problemy z zębami mogą również doprowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji w całym organizmie. Warto, więc dbać o kocie zęby już od najmłodszych lat.

Obowiązkowo szczoteczka do zębów

Może wydać Wam się to nieprawdopodobne, ale kot, tak samo jak człowiek, potrzebuje szczoteczki do zębów. Nie może to być zwykła szczoteczka zakupiona w drogerii – koty mają dużo mniejsze i delikatniejsze pyszczki. W dobrych sklepach zoologicznych taki jak maxandmrau.pl dostępne są specjalistyczne szczoteczki, chociażby w formie nakładek na palec. Oczywiście, początki związane ze szczotkowaniem zębów nie będą dla naszego kota najprzyjemniejsze – trzeba stopniowo przyzwyczajać go do szczotkowania zębów. Im szybciej zaczniemy wprowadzać naukę tym lepiej – kot odbierze to jako naturalną rzecz, a nie przykry obowiązek.

Warto wyposażyć się również w pastę

Szczotkowanie zębów u kota będzie przynosiło zamierzone efekty, pod warunkiem, że zastosujecie do tego specjalistyczną pastę do zębów. Pod żadnym pozorem, nie może to być pasta przeznaczona dla ludzi. Musisz zakupić pastę w sklepie zoologicznym – ich mięsny smak pozwala łatwiej zaakceptować wprowadzane zmiany. Dobrej jakości pasta do zębów oczyści płytkę nazębną z bakterii, ale też będzie zapobiegać powstawaniu kamienia i wzmocni dziąsła. W sytuacji, gdy wielokrotne próby szczotkowania zębów kota zakończą się niepowodzeniem, warto rozważyć zakup specjalistycznego sprayu bądź preparatu, który wystarczy dodać do wody. Nie przynosi on oczywiście tak dobrych efektów jak szczotkowanie zębów, jednak warto choć w ten sposób zadbać o zdrowie kota.

Pamiętajmy, że odkładająca płytka nazębna, prędzej czy później przerodzi się w kamień, a ten z kolei nieleczony, doprowadzi do paradontozy. Od paradontozy do wypadających zębów, niestety już krótka droga. Dbajmy, więc o zdrowie naszych mruczków od pierwszych chwil ich życia.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  ,

Comments