Menu

Klimatyzacja i rekuperacja – warto?

Ogrzewanie mieszkania czy całego domu z pewnością nie należy do najtańszych. Na całe szczęście istnieje pewien sposób, który może pozwolić zmniejszyć koszta nawet o połowę. Tym rozwiązaniem jest proces tak zwanej rekuperacji.

Rekuperacja: co to jest i dlaczego jest tak opłacalna?

Czym jest rekuperacja? Ujmując rzecz w najbardziej przystępny sposób to mechanizm odzyskujący ciepło, który zastępuje powietrze ze środka pomieszczenia na to, które jest absorbowane spoza niego. Dzięki temu niemal idealne powietrze może utrzymywać się w domu przez cały rok. Pozwala to na pełną wygodę użytkowania i spędzania czasu.

Skąd samo określenie? Do rekuperacji używane są tak zwane rekuperatory, które w skuteczny sposób oczyszczają powietrze, którego jakość szczególnie w okresie grzewczym pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli posiadamy w rodzinie astmatyków i osoby chore na różnorakie schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych może być to dla nich jedyne wyjście gwarantujące dobry stan organizmu i samopoczucie. Popularne powiedzenie mówi, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać. I w tym wypadku to również prawda, szczególnie, że właściwie wykonany energooszczędny system wentylacyjny wprawdzie kosztuje niemało, ale jest to opłata jednorazowa, która zwraca się w dłuższej perspektywie czasowej. A kto lepiej zajmie się tak ważną kwestią, jak klimatyzacja i wentylacja, jak profesjonalny serwis klimatyzacji.

Naprawa klimatyzacji

Inną kwestią niż rekuperacja jest montaż i naprawa klimatyzacji. Warto pamiętać, że wbrew powszechnemu myśleniu sprawdza się ona nie tylko w lecie, gdy dobijają nas upały, ale też w zimie, gdy dojmujący chłód nie zawsze pozwala wychodzić z domu. Gorąc wakacji może w pewnych warunkach sprawić, że konieczna będzie naprawa uszkodzonej klimatyzacji. Pomoże to uniknąć niekorzystnej zmianie bilansu energetycznego i w razie dłuższego użytkowania zaskoczyć nas w najmniej spodziewanym momencie. Odradzane są nieudolne próby reperacji na własną rękę, zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest zanieść nasz sprzęt do renomowanego zakładu. W końcu fachowiec zna się na tym co robi w przeciwieństwie do nas i na pewno przywróci klimatyzację do dawnego stanu nawet gdy trzeba będzie mu słono zapłacić. A w przypadku roboty na własną rękę istnieje ryzyko z małej awarii sprawić, że nawet specjalista nie będzie w stanie nic poradzić. I koszt kupna nowej wentylacji i tak przewyższy sumy za naprawę.

Categories:   Dom i ogród

Comments