Menu

Moda na kamień czyli nagrobki na lata

Wybranie odpowiedniego nagrobka nie jest prostym zadaniem. Zwykle klient nie ma odpowiedniej wiedzy i nie wie, jaki zamówić pomnik i jakiego materiału użyć. Zwykle też musi podejmować decyzje ciągle pod wpływem silnych emocji, które towarzyszą mu po stracie bliskiej osoby. Warto więc wiedzieć na co zwrócić uwagę, wybierając nagrobek, tak aby był ładny i trwały.

Pomniki stawia się zwykle bliskim osobom, więc siłą rzeczy, każdy chce zrobić to jak najlepiej. Aby dokonać tego sprawnie, warto przede wszystkim określić budżet, jakim się dysponuje, a wówczas podejmowanie decyzji jest znacznie ułatwione. Ma to znacznie dlatego, że ceny nagrobków uzależnione są głównie od użytego materiału i wielkości pomnika, a przy określonej kwocie, którą można wydać, od razu wiadomo, jakie możliwości wchodzą w grę.

Rodzaje nagrobków

Kiedyś tak modne grobowce, dzisiaj są stawiane na cmentarzach znacznie rzadziej. Stopień trudności wykonania całej konstrukcji takiego, jak by nie patrzeć, obiektu generuje wysoką cenę. Tak więc grobowce zastępują dzisiaj nowoczesne pomniki i nagrobki, które  mogą przybierać różne wielkości i formy.

W naszym kraju najpopularniejsze są nagrobki przeznaczone dla jednej lub dwóch osób. Im bardziej skomplikowana forma pomnika, tym wyższa cena. Z kolei wielkość pomnika ograniczona jest z góry przez wielkość dostępnej powierzchni, w ramach wykupionego miejsca na cmentarzu. Trzeba więc tak planować i projektować bryłę pomnika, aby dobrze wpisywała się w otoczenie, nie przytłaczała nienaturalnie nagrobków obok stojących, ale też nie może ginąć w ich gąszczu.

Kamień i inne materiały na lata

Nagrobki i pomniki wykonuje się z różnych materiałów. Najczęściej są to konglomeraty, lastriko i cała gama kamieni naturalnych. W Polsce przywiązuje się bardzo dużą wagę do wyglądu i solidności nagrobka i często cena nie jest najważniejszym kryterium wyboru. Stąd też najczęściej wybierany jest któryś z rodzajów kamienia naturalnego, choć właśnie nie jest to najtańsza opcja. Oczywiście trzeba też od razu dodać, że spośród różnych, dostępnych materiałów, kamień naturalny jest najbardziej trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych. Warto też jednak pamiętać, że poszczególne rodzaje kamienia znacznie różnią się między sobą, więc przed podjęciem decyzji warto co nieco o nich wiedzieć. W dobrym zakładzie kamieniarskim, jak na przykład www.szczerba-granit.pl, zawsze uzyskać można wszelkie potrzebne informacje.

I choć wiele osób zachwyca się nagrobkami wykonanymi z marmuru, to należy zdawać sobie sprawę, że w naszym klimacie, pod wpływem działania mrozu i wody, w marmurze zachodzą procesy erozyjne. Bezsprzecznie piękny, marmurowy pomnik po dziesięciu latach może wymagać solidnej naprawy lub wręcz wymiany, co pociąga za sobą kolejne koszty. Najczęściej wybieranym i chyba najlepszym rozwiązaniem są pomniki granitowe, ale ten wybór też obarczony jest ryzykiem. Tani, chiński granit, który od wielu lat jest dostępny i u nas, jest trwały, ale nie tak bardzo jak granity polskie. Nasz rodzimy kamień jest niezwykle odporny na trudne warunki pogodowe, a wykonawcy zawsze chętniej udzielają na niego gwarancji. Trzeba też zauważyć, że polskie granity dostępne są w dużej gamie kolorystycznej. Co prawda na cmentarzach dominują pomniki szare i czarne, ale trzeba przyznać, że te w kolorach brązowych czy zielonkawych wyglądają niezwykle ciekawie.

Po wyborze materiału pozostaje tylko omówienie kształtu nagrobka, opracowanie napisu i innych elementów ozdobnych. Na szczęście, dziś zakłady kamieniarskie oferują kompleksowe usługi, więc po podjęciu wszystkich decyzji można tylko czekać na realizację zamówienia.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  ,

Comments