Menu

O czym warto pamiętać przed zakupem mieszkania?

Zakup mieszkania związany jest z koniecznością prześledzenia i sprawdzenia wielu ofert oraz przeprowadzenia wielu rozmów. Należy również starać się nie zapomnieć o istotnych kwestiach lokalu lub przeoczeniu mankamentu lokalu, co później może kosztować nas sporo pieniędzy i stresu. Aby tego uniknąć, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

Koszty użytkowania:

Jeżeli chodzi o używane mieszkania, łatwo można sprawdzić, jakie mniej więcej są koszty eksploatacji. Najlepszą wskazówką są kwoty płacone przez poprzedniego lokatora. Warto upewnić się też wtedy, że nie ciążą na mieszkaniu żadne długi czynszowe. Osoby planujące zakup, nie muszą sprawdzać zaległości, ale będą miały niestety problem z wyliczeniem kosztów eksploatacji, na przykład: wody lub ogrzewania.
Niezależnie od roku budowy należy sprawdzić, czy nie znajduje się ono na gruncie objętym użytkowaniem wieczystym. Według najnowszych statystyk coroczne koszty z tytułu użytkowania wieczystego, mogą przekraczać nawet 1000 złotych. Przez kolejne 20 lat, takie opłaty będą naliczane, przez zapowiedziane przez rząd uwłaszczenie gruntowe właścicieli mieszkań.

Obciążenie mieszkania:

Zawsze przed zakupem lokalu, trzeba sprawdzić księgi wieczyste lokalu oraz gruntu, na którym został postawiony blok mieszkalny. Gdy go czynienia mamy z rynkiem wtórnym, weryfikacja ksiąg wieczystych, pozwoli nam na zorientowanie się w stanie prawnym nieruchomości i zauważenie obciążeń tj. hipoteka.
Ewentualnym problemem może okazać się, na przykład nierozwiązana umowa najmu. Po dokonaniu finalizacji transakcji nowy właściciel, występuje w stosunek prawny z najemcą i może wypowiedzieć umowę, ale na ściśle określonych warunkach. Nie będzie to możliwe w momencie, gdy najemca zawarł z poprzednim właścicielem umowę na czas określony, zwłaszcza kiedy posiada datę poświadczoną przez notariusza.

Lokalizacja i sąsiedzi:

Przed zakupem, nieważne czy mieszkanie jest używane, czy nowe, trzeba dokładnie sprawdzić lokalizację, w jakiej się znajduje. Często chodzi o samo otoczenie i usytuowanie budynku. Decyzji mogą żałować na przykład osoby, które nie sprawdziły poziomu hałasu z pobliskiej ulicy.

Ukryte mankamenty techniczne mieszkania:

Większość osób odbierających nowe mieszkanie od dewelopera, decyduje się na skorzystanie z usług specjalisty, który jest w stanie wykryć ewentualne wady techniczne. Natomiast w przypadku mieszkań z wtórnego rynku, korzysta się z tego znacznie rzadziej, co jest błędem. Takie lokale posiadają wiele wad, a profesjonalista, mając specjalny sprzęt, pomoże nam to zauważyć. Podsumowująć, bardzo dobrym rozwiązaniem jest po prostu skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy oferującej mieszkania na sprzedaż. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze przyszłe lokum będzie posiadało odpowiednie standardy, umowa sprzedaży będzie sformułowała w sposób zrozumiały i klarowny, a cały zakup mieszkania będzie bezproblemowy.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  ,

Comments