Menu

Ogrzewanie alternatywne

Czasy, kiedy dom ogrzewany był węglem i nie było innego wyboru, nieodwracalnie minęły. Obecny rozwój technologii daje możliwość wyboru ogrzewania alternatywnego do węgla. Jest wiele sposobów na zastąpienie przestarzałego już węgla, o wybranych z nich jest właśnie ten artykuł.

Pierwszą alternatywą mogą być zyskujące popularność pompy ciepła. Podzielone są na trzy główne rodzaje: powietrzne, gruntowe i wodne. Różnią się od siebie sposobem, w jaki wytwarzają ciepło potrzebne do ogrzewania. Opisując je w skrócie, pierwszy z nich wykorzystuje powietrze, które jest nośnikiem energii. Drugi rodzaj korzysta z energii geotermalnej, a ostatni z wód znajdujących się w gruntach. Wszystkie te instalacje mają wiele wspólnych zalet. Nie trzeba martwić się o zapas paliwa stałego, są całkowicie bezobsługowe, a w dodatku ciche. Są łatwe w montażu, dzięki czemu można je zamontować w każdym rodzaju budynków.

Kolejnym sposobem na ogrzewania domu są kolektory słoneczne. Urządzenia te przetwarzają energię z promieniowania słonecznego na ciepło. Głównie stosowane są do wspomagania ogrzewania centralnego i do podgrzewania wody użytkowej. Najczęściej montowane na dachu budynku, w celu zaoszczędzenia miejsca. Obniżają w znaczny sposób koszty ogrzewania wody i pomieszczeń. Wadą kolektorów słonecznych jest niska użyteczność podczas zimowych miesięcy w okresie niskich temperatur, dlatego nie mogą być jedynym źródłem ogrzewania danego obiektu.

Trzecią możliwością są kotły gazowe. W przypadku tego rodzaju ogrzewania problemem może być podłączenie do sieci gazowej, która nie wszędzie jest dostępna. Jeżeli jednak jest taka opcja, również można cieszyć się praktycznie bezobsługowym ogrzewaniem, pamiętać trzeba tylko o corocznym przeglądzie i płaceniu rachunków. Kotły są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca w domu. Nie wymagają też czyszczenia wnętrza pieca, jak ma to miejsce w przypadku kotłów na węgiel kamienny czy ekogroszek.

Pozytywną cechą dla wszystkich trzech wymienionych systemów jest oczywiście ich ekologiczny charakter i obsługa zmniejszona do minimum. Koszty takich rodzajów ocieplania nie są przesadnie wysokie, można je nawet porównać do tradycyjnych wariantów ogrzewania.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  ,

Comments