Menu

Piła tarczowa do drewna – jak wybrać najlepszą?

Drewno jako surowiec można obrabiać na różne sposoby. Co za tym idzie – dokonać można tego różnego rodzaju narzędziami. Mogą to być ręczne maszyny, lub takie pracujące w sposób mechaniczny. Jednak ten pierwszy rodzaj jest już bardzo rzadko spotykany. Nie mniej jednak wybierając maszyny napędzane elektrycznie – zwłaszcza piły tarczowe – należy dobrać odpowiednią tarczę.

Liczba zębów w tarczy

To element, który gwarantuje precyzyjność wykonywanej pracy. Mają wpływ także na samo tempo wykonywanych działań. Jeżeli tarcza posiada małą ilość zębów, to nie będzie nadawała się do każdego kawałka drewna poddawanego obróbce. Bez problemu poradzi sobie z miękkim surowcem, przy czym będzie produkowała małą ilość wiórów. Z kolei tarcza z większą ilością i średnicą zębów będzie nadawała się do drewna, którego cechą charakterystyczną jest duża twardość. Należy pamiętać jednak o tym, że paca z takim tworzywem jest dużo dłuższa i cięższa.
W związku z tym piły tarczowe ze zwiększoną liczbą zębów stosowane są do prac, które wymagają większej precyzyjności. Można nimi wykonać cięcia rodzaju poprzecznego, skośnego i kątowego. Każdy wymaga odpowiedniego przygotowania i stopnia precyzyjności, dlatego warto jest się wyposażyć w odpowiednią tarczę. Ilość zębów powinna być proporcjonalna do tego, jakim stopniem twardości cechuje się dane drewno. Im twardsze, tym ostrzy powinno być więcej.
Piły tarczowe, które przeznaczone są do cięcia miękkiego tworzywa powinny zatem posiadać od 12 do 24 zębów. Z kolei te tarcze, które pracują z twardym drewnem muszą mieć przynajmniej 30 zębów. W skrajnych przypadkach, kiedy drewno jest cechuje się bardzo wysokim poziomem twardości, tych zębów może być nawet 90.

Budowa

Im lepsze tworzywo, z jakiego została zbudowana tarcza i zęby, tym lepsza jakość wykonywanego nią cięcia. Węgliki spiekane są bardzo dobrym tworzywem, dzięki którym cała piła tarczowa pracuje precyzyjnie i stabilnie. Na rynku można zakupić także tarcze, których ostrza pokryte są tytanem. Praca jest wtedy bardziej efektywna, jednak cena także jest dużo wyższa.
Ważnym elementem jest także kształt samego zęba. Trapezowe i płaskie będą nadawać się do twardego drewna i wiórowatych płyt. Zęby wyginane w lewą i prawą stronę nadawać się będą zarówno do twardego jak i miękkiego drewna.

Średnica tarczy i wibracje

Średnica tarczy uzależniona jest od tego, jaka jest moc całego urządzenia. Rodzaje 115, 125 i 185 będą dobre do urządzeń o średniej mocy. Piły stołowe muszą być nieco bardziej wydajne, dlatego ich parametry powinny wynosić 300×30, a nawet 400×30.
Intensywność wibracji uzależniona jest od tego, jakiej jakości i mocy urządzenie wybrał klient. Jeżeli jest słabsze, to ręka będzie musiała się dużo bardziej napracować, aby opanować całą piłę tarczową. Im mniejsze wibracje i wydzielany przy tym hałas, tym lepiej.

Categories:   Biznes i budownictwo

Comments