Menu

Transport morski – najważniejsze informacje

Choć myśląc o transporcie najczęściej w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl transport lądowy, to musimy mieć świadomość, że jest to tylko jeden z elementów globalnego transportu. W zależności od specyfiki przewożonego towaru lub pasażerów, preferowane są inne metody transportu. Transport lądowy odnosi się zarówno do towarów jak i ludzi. Transport powietrzny, to już głównie loty pasażerskie. Natomiast należy mieć świadomość, że globalny transport przemysłowy opiera się na transporcie morskim.

Rodzaje żeglugi morskiej

Żegluga morska odbywa się pomiędzy portami na całym świecie. Realizowana jest ona za pomocą wyspecjalizowanych statków.

Do przewozu ludzi służą statki pasażerskie. Wśród nich warto wyróżnić tzw. wycieczkowce. Są to potężne statki mogące przewozić kilka tysięcy osób jednocześnie. Na ich pokładzie często znajdują się kręgielnie, baseny i inne luksusowe atrakcje. Ludzi wraz z ich samochodami przewożą z kolei tzw. promy.

Po morzach i oceanach pływają tankowce. Są to potężne statki służące do transportu płynów, głównie ropy naftowej. Możemy je sobie wyobrażać jako ogromne statki – cysterny. Uszkodzenie takiego statku i rozszczelnienie zbiornika może być fatalne w skutkach dla środowiska. Ropa naftowa z racji tego, że ma mniejszą gęstość niż woda, unosi się na jej powierzchni. Powoduje to brak dostępu światła i w konsekwencji tlenu, do wód znajdujących się pod warstwą ropy. W takich katastrofach ekologicznych giną niezliczone ilości organizmów wodnych.

Kluczowe dla życia nas wszystkich są kontenerowce. Choć nie często o nich myślimy, to każdego dnia korzystamy z produktów, które właśnie za ich pomocą zostały przetransportowane do naszego kraju. Kontenerowce przewożą niemal wszystkie możliwe towary. W celu ich szybszego transportu powstały liczne kanały, skracające ich drogę. Najbardziej znanym kanałem jest Kanał Sueski, który umożliwia transport między Azja i Europą z pominięciem opływania Afryki.

Porty morskie w Polsce

Polska choć nie ma dostępu do oceanu, stanowi bardzo ważny element transportu morskiego. Największe znaczenie dla naszego kraju mają porty morskie w Gdańsku, Szczecinie i Gdyni. Należy jednak zaznaczyć, że porty te mają istotne znaczenie dla całej Europy.

Port morski w Gdańsku jest portem handlowym. Przyjmuje on głównie tankowce, lecz nie ogranicza się tylko do nich. W 2013 r. do portu zacumował największy kontenerowiec świata. To pokazuje jak duże znaczenie dla całego kontynentu ma ten port, a także pokazuje jego możliwości.

Port morski w Gdyni obsługuje głównie kontenerowce. Ma on kluczowe znaczenie dla transportu zboża, pasz i węgla. Ogromne znaczenie dla gospodarki Polski mają także porty w Szczecinie i Świnoujściu.

Źródło: https://lenmargroup.pl/oferta/transport-morski

Categories:   Biznes i budownictwo

Comments