Menu

Twoja kuchnia miejscem spotkań

Istnieje spora grupa osób, które wolą odbywać spotkania towarzyskie nie w salonie ale po prostu w kuchni. Mając to na uwadze architekci wnętrz w swoich projektach nierzadko proponują jedno duże pomieszczenie podzielone na sektory, w tym sektor kuchenny.

Mimo to świetnie może się sprawdzać duża kuchnia, wielu bowiem z nas z zazdrością przyglądała się kuchniom w angielskich dworach będących nierzadko scenerią filmów. Ale pomyślmy o połączeniu nowoczesności z klimatem nieco rustykalnym. Aranżacja takiej kuchni daje duże pole do popisu.

Co użytkowe, co dekoracją

Producenci mebli wychodzą w ostatnich latach na przeciw różnym gustom i potrzebom. Można nie tylko kupić gotowe meble kuchenne stylizowane na wcześniejsze epoki ale również kupić kredensy kuchenne, które wróciły do łask. Niestety kredensy nie są zbyt tanie – na przykład woskowany z trzema dolnymi szafkami i szkloną górą może nas kosztować nawet trzy tysiące. Ponadto nawet kredens stylizowany dla zwykłej wygody jest skrzyżowaniem tradycji i nowoczesności, toteż dobry efekt daje wewnętrzne oświetlenie oszklonych górnych szafek.

Jednak planując urządzenie kuchni „stylizowanej” jednocześnie z przeznaczeniem na spotkania rodzinne lub towarzyskie, pamiętajmy o dodatkach, które zwiększą nasze poczucie domowej atmosfery i niekoniecznie będą one użytkowe. Mogą to być choćby miedziane lub gliniane naczynia albo tak zwane starocie, na przykład drewniana maselnica lub zabytkowa żeliwna gofrownica.

Jeśli urządzamy dużą kuchnię na sposób rustykalny ale w formie kompletnej zabudowy to warto wiedzieć, że dobry efekt mogą dać dębowe drzwi z delikatnymi płycinami. Jednak planując pamiętajmy o miejscach przeznaczonych na niezbędne urządzenia, choćby na lodówkę i zmywarkę.

Pozostałe meble

Do urządzenia kuchni w stylu rustykalnym będzie pasował duży podłużny stół drewniany dobrze jeśli nie będzie lakierowany, tylko woskowany. Podobnie z krzesłami – będą pasowały drewniane, ale nie zaszkodzi jeśli siedziska będą z tapicerką.

Ciekawym wyjściem mogą być drewniane ławy, choć tu efekt wizualny może być niezły, ale nie są one zbyt wygodne, ponieważ blokują nieco swobodę towarzystwa, które ewentualnie na nich zasiada.

Nie ma natomiast przeciwwskazań, by przy zabudowie rustykalnej zainstalować barowy kontuar z drewnianymi, wysokimi stołkami, ale to już zależy od wielkości kuchni.

Inne detale

Ważnym elementem w kuchni przeznaczonej do spotkań rodzinnych i towarzyskich jest zagospodarowanie okien. W kuchni w stylu rustykalnym z dominacją naturalnego drewna jako materiału dobrze będą się prezentowały parapety zarówno drewniane jak i ze sztucznego kamienia.

Można pomyśleć również o roślinach i odpowiednio stylizowanych zasłonkach.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments