Menu

Czego nigdy nie robić na siłowni?

Kto zaczynał swoją przygodę z siłownią ten wie, że początki bywają trudne, oj trudne. Mnóstwo sprzętu, maszyn, zapału ogrom i często kończy się nieprzewidzianą kontuzją. Jak więc uniknąć problemów i jakie błędy popełniane są najczęściej?

Po raz pierwszy: Rozgrzewka!

Dlaczego tak wiele osób zapomina o rozgrzewce i aktywacji mięśni?! To jest najważniejsza część każdego treningu, ponieważ mięśnie należy przygotować do wysiłku, przestawić je na czas pracy. Jak w takim razie powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka? Każda rozgrzewka powinna być dostosowana do danego treningu. Jeżeli wiemy, że dzisiaj pracujemy np nad pośladkami, czy nogami, to zacznijmy od kilku minut na bieżni, a potem kilka wykroków, uniesień bioder i wymachów nogami. Pozwólmy organizmowi zaadaptować się do treningu.

Po raz drugi: Ten sam plan treningowy

Drugim najczęściej powtarzanym błędem jest nie zmienianie planu treningowego. Jeżeli przez miesiąc ćwiczymy dokładnie te same partie ciała z taką samą ilością serii, to po pierwsze bardzo przeciążymy organizm,a po drugie wprowadzimy sylwetkową dysproporcję. Kiedy to góra będzie umięśniona, a nogi bardzo słabe. Po 8 tygodniach ćwiczeń na jedną, tą samą partię ciała mięsień przestaje reagować i nie widać efektów.

Po raz trzeci: Tempo ćwiczeń

Kolejnym problemem jest praca bez określonego tempa. Podczas ćwiczeń wykorzystuje się masę różnych temp, które wpływają na jakość ćwiczeń.

Po raz czwarty: Rozciąganie

Ze świeczką szukać osób na siłowni, które po swoim treningu idą do strefu relaksu i zaczynają się rozciągać. Rozciąganie jest tak samo ważne jak rozgrzewka.  Co daje rozciąganie? Po pierwsze rozciągnięte mięśnie szybciej się regenerują, a po drugie relaks zabezpiecza przed urazami.

Fizjoterapia sportowa walczy z błędami ćwiczeniowymi

Choć wymieniliśmy tylko cztery błędy, które można wykonać na siłowni, to jest ich z pewnością o wiele więcej. Jak się kończą takie błędy? Oczywiście kontuzjami, poważnymi urazami, czy nawracającymi bólami. Pomocna staje się wtedy fizjoterapia sportowa. Fizjoterapia sportowa skierowana jest do osób aktywnych, a moduły regeneracji są tak stworzone, byś w krótkim czasie mógł wrócić na siłownię, cieszyć się ze zdrowego trybu życia i unikać błędów, które w łatwy sposób możesz wyeliminować.

Categories:   Moda i uroda

Tags:  , ,

Comments