Menu

Czy warto zdecydować się na ekogroszek?

Ekogroszek jest charakterystycznym typem materiału opałowego, jaki potrzebuje danych ustawień pieca retortowego. W wypadku mniejszej kaloryczności artykułu bądź dużej ilości wody, węgiel ulegnie spiekaniu, niepełnemu paleniu bądź będzie schodziło go więcej aniżeli powinno.

Więc przy zakupie opału, należałoby zwracać uwagę nie jedynie na cenę, lecz przede wszystkim na jakość materiału, ponieważ tak właściwie właśnie to przykłada się na konkretne oszczędności. W ostatnim czasie, zdecydowana większość osób przedkłada ekogroszek nad węgiel, czy też drewno. Co warto wiedzieć na temat materiału opałowego, jakim jest ekogroszek?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to sama z kategorii paliwa stałego. Wytwarzany jest z węgla kamiennego bądź brunatnego. Ma formę małych ziaren, od 5 mm do 25 mm. Wyróżnia się małą ilością siarki oraz tworzeniem małej ilości popiołu, dzięki czemu jest paliwem mniej groźnym dla otoczenia oraz czystszym aniżeli na przykład węgiel w formie standardowej, nieprzetworzonej. Trzeba jednakże pamiętać, iż ekogroszek to wciąż węgiel, więc jego wypalanie wiąże się z emisją zdecydowanie większej ilości niebezpiecznych substancji aniżeli w wypadku ocieplania gazem płynnym bądź ziemnym.

Jaki piec, jaka kotłownia?

Dobór pieców do ocieplania ekogroszkiem jest bardzo duży na rynku. Tymże, co je różni, jest stopień automatyzacji, z jakim ściśle wiąże się cena. Nabywając piec, w pierwszej kolejności trzeba wybrać jego moc adekwatnie do wielkości domu, jaki będzie opalany. Moc kotłów waha się w granicach 15-200 kW. Tymczasem, mechanizacja pieca może być pełna bądź częściowa. Urządzenie, jakie jest zaopatrzone w wiele innowacyjnych procesów, jest wygodniejsze w eksploatacji, natomiast jego oddziaływanie skuteczniejsze.

Wartości ekogroszku

Ekogroszek to paliwo mające niezwykle wiele korzyści. Jest wysokoenergetyczny oraz ma małą ilość siarki. Ponadto podczas wypalania tworzy się niezwykle mało popiołu. Tona ekogroszku to przeciętny wydatek od 600 do 900 złotych. Należy stwierdzić dokładnie, żeby ekogroszek był opłacalny, to musi płynąć z przetestowanego źródła. Najlepiej z Polski. Kupienie tańszego opału z importu to droga donikąd. Ma on małą kaloryczność natomiast jego efektywność poprzez to jest niezwykle mała.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments