Menu

Czym jest rekuperacja?

To nic odmiennego kiedy wentylacja techniczna z rolą odzysku ciepła, dzięki czemu możemy rozmawiać o systemie energooszczędnym. Przepływ powietrza, w przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, odbywa się przy wykorzystaniu narzędzia, nazywanego rekuperatorem, jaki ułatwia kontrolę nad dostarczaniem świeżego powietrza z zewnątrz oraz równoczesnym wyeliminowaniem starego powietrza z wewnątrz, jakie jest pełne dwutlenku węgla oraz różnych szkodliwych dodatków.

Czym jest rekuperator?

Rekuperator to odmiennie centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, dzięki której dopuszczalna jest rekuperacja powietrza. Natomiast tłumacząc najprościej, rekuperator to narzędzie elektryczne, jakie gwarantuje cyrkulację powietrza w domu przez wywiewanie powietrza wykorzystanego, natomiast również nawiewanie powietrza nowego, przefiltrowanego. Istotną zaletą rekuperatora jest także odzysk ciepła z powietrza wykorzystanego oraz dostarczanie go do powietrza nadmuchiwanego. Dzięki temu podczas zmiany powietrza zmniejsza się ucieczkę ciepła z domu.

Jak dobrać rekuperator?

Przed rozpoczęciem każdych prac połączonych z rekuperatorem oraz wentylację techniczną z odzyskiem ciepła, należy zrobić plan. Każda profesjonalna spółka właśnie od tego rozpoczyna własne działania. Jedynie dobrze zrobiony plan, natomiast potem montaż zgodny z nim, zapewnią ciągłą cyrkulację powietrza w domu oraz dobry komfort wentylacyjny. Wbrew pozorom przedsiębiorca nie winien rozpoczynać od zakupu rekuperatora, gdyż bez projektu nie jest w stanie stwierdzić, jaką moc winno mieć narzędzie, aby realizowało własną funkcję.

Mechanizm wprowadzania świeżego powietrza

Świeże powietrze jest wykorzystywane za pomocą czerpni, jaka znajduje się na zewnątrz domu. Potem przy wykorzystaniu przewodów wentylacyjnych jest dostarczane do centrali wentylacyjnej. Skąd dochodzi do wymiennika ciepła, lecz przedtem powietrze to idzie poprzez filtr. Dzięki wymiennikowi ciepła w zimie powietrze jest ogrzewane natomiast w lecie schładzane. Centrala wentylacyjna ma zintegrowany wentylator, dzięki któremu odbywa się ruch powietrza do zaizolowanych cieplnie przewodów. Przewody owe rozprowadzają powietrze po całym domu.

Rekuperacja – energooszczędna wentylacja

Racjonalne zarządzanie oszczędnościami energii to potrzeba dzisiejszego świata. Racjonalne wykorzystanie zasobów energii to również odzysk energii wcześniej uzyskanej w późniejszych przebiegach. Dramatyczne efekty dla klasy powietrza wewnątrz domu są skutkiem wykorzystywania energooszczędnych rozwiązań w budownictwie indywidualnym.

Źródło: https://www.wojwent.com/rekuperacja/poznan/

Categories:   Dom i ogród

Tags:  ,

Comments