Menu

Drugie życie nakrętek

Jest kilka produktów ludzkiego konsumpcjonizmu, które stanowią prawdziwą plagę XXI wieku, a ich produkcja oraz późniejsze dzieje wpływają niekorzystnie na środowisko po prostu zaśmiecając naszą planetę. Wśród nich pierwsze skrzypce gra plastik: plastikowe torby, butelki, a nawet nakrętki. Produkowane w ilościach prawdziwie hurtowych, ale i w takich ilościach przez nas wykorzystywane, są głównym elementem zapełniającym wysypiska śmieci, przydrożne rowy czy zanieczyszczającym głębiny mórz i oceanów. Na szczęście od wielu lat plastik podlega recyklingowi, dzięki czemu możemy wykorzystywać to, co już wcześniej wykorzystane było, a zyskuje na tym i środowisko i nasze portfele.

Wykorzystanie produktów wtórnych

Przykładem produktu wtórnie wykorzystywanego są nakrętki. Na ich zbieraniu i sprzedaży można nie najgorzej dorobić, a przy odrobinie pomysłowości wykorzystać je jako świetny materiał do zabawy z dziećmi. Dla przykładu, kolorowe nakrętki plastikowe mogą pozwolić tworzyć z dziećmi układanki „nakrętkowe”, a dla pociech o zamiłowaniu artystycznym będą wyjątkowym elementem kolaży i „nakrętkowych” zwierzątek. To też świetny pomysł na ozdobienie pokoju malucha na przykład poprzez wykonanie kolorowych magnesów z nakrętek. Ciekawym pomysłem są też stempelki w wymyślonym przez dziecko kształcie oraz wszelkie gry edukacyjne, które przy użyciu kolorowych nakrętek pomogą dziecku nauczyć się liczyć czy rozróżniać litery.

Wszystkie te zabawy z nakrętkami mają jeszcze jedną ogromną zaletę, poza wartościami edukacyjnymi oraz w pewnym sensie ekologicznymi. Każda zabawa z dzieckiem, czy to rodziców, czy rówieśników, wzmacnia więź i poprawia relacje między jej uczestnikami. Wspólne tworzenie kolaży nauczy dziecko współpracy i rozwinie wyobraźnię, a nauka liczenia pozwoli mu poczuć się pewniej w gronie znajomych, którzy liczyć już potrafią. To też lekcja akceptacji i tolerancji, szacunku do innych, podejmowanych przez nich decyzji i ich upodobań.

Jak więc widać, nakrętki z tworzyw sztucznych mogą być nie tylko po prostu nakrętkami, ale też świetnymi, pobudzającymi wyobraźnię zabawkami. Są też dobrym sposobem na to, by pokazać dzieciom, jak można wykorzystywać z pozoru niepotrzebne przedmioty i w ten sposób żyć bardziej ekonomicznie i ekologicznie.

Categories:   Biznes i budownictwo

Comments