Menu

Jak kupić Bitcoin

Bitcoin, nowatorska technologia polegająca na stworzeniu elektronicznej waluty P2P i pozwalająca na transakcje bez udziału banków jest źródłem ciekawości, dociekliwości i podejrzliwości, ale przede wszystkim zainteresowania możliwymi w przyszłości implikacjami jej powstania. Aktualnie kurs bitcoin waha się w okolicy siedmiu tysięcy dolarów oraz ma tendencje wzrostowe, jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć jak sytuacja będzie wyglądała za miesiąc. Czy wartość kryptowaluty będzie wciąż rosnąć i będzie można się nawet czegoś na niej dorobić? Czy kurs ustabilizuje się, czy też może nagle spadnie? Jedno jest pewne – w najbliższym czasie należy bacznie obserwować jak sprawy związane z bitcoin’em się rozwijają.

Czym jest BitCoin?

Bitcoin, czyli wprowadzona na rynek w 2009 roku waluta niemająca fizycznego nośnika bazuje na systemie peer-to-peer, czyli rozproszonym systemie niemającym jednostki centralnej. Właśnie z tego powodu bitcoin określany jest mianem kryptowaluty. Z racji tego, że transakcje przy płatnościach za pomocą bitcoinu nie podlegają żadnemu bankowi, a jedynie użytkownikom sieci. Wszystkie płatności przetwarzane są przez rozproszony, kryptograficzny system księgowy, a komputery użytkowników stanowią węzły sieci, w ramach których dochodzi do rozliczeń i autoryzacji przeprowadzanych transakcji. Tego typu sieć nazywamy Blockhain. Jednak pomimo faktu, że bitcoin jako jednostka płatnicza nie może zostać zdeponowany na klasycznym koncie bankowym to istnieją giełdy i kantory umożliwiające wymianę pieniędzy na kryptowalutę.

Zakup waluty

W przypadku kantorów istnieją dwie możliwości zakupu bitcoinów – dokonania wymiany walut w placówce stacjonarnej lub też wymiana internetowa. Kantory stacjonarne firmy Quark dają możliwość wymiany gotówki na bitcoiny. Dodatkowo przy odrobinie szczęścia można znaleźć w kraju bankomaty pozwalające na wymianę gotówki na bitcoiny, jednak w tym przypadku istnieje ryzyko wysokiej prowizji oraz ograniczenie ilości zakupu bitcoinów. Z kolei jeśli chcemy dokonać wymiany pieniędzy na bitcoiny bez wychodzenia z domu istnieje możliwość skorzystania z kantorów internetowych, które w przeciwieństwie do giełdy bitcoinowej, nie wymagają rejestracji użytkowników. Do najbardziej znanych polskich kantorów można zaliczyć serwery bitcantor oraz inpay.

Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań do rejestracji na serwerze to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości zakupu bitcoinów na giełdach internetowych. Tego rodzaju rozwiązanie jest najtańsze i najprostsze w obsłudze oraz daje więcej możliwości posiadaczom kryptowaluty. Aby móc działać na giełdzie bitcoinowej należy jedynie założyć konto, a następnie zasilić je, aby mieć możliwość zakupu bitcoinów.

Proces nabycia bitcoinów nie jest jak widać rzeczą skomplikowaną, ale wymagającą ostrożności i głębszego zaznajomienia się z tematyką. Uważać również należy na oszustów. Na forach internetowych znaleźć bowiem można wielu ogłaszających, którzy są gotowi na wymianę bitcoinów za gotówkę. W momencie zakupu bitcoinów należy przede wszystkim sprawdzić źródło, z którego planuje się dokonać zakupu. Więcej o procesie zakupu kryptowalut w tym artykule.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  , ,

Comments