Menu

Jak prawidłowo kłaść blachodachówkę?

Pokrycia dachowe z blachy cieszą się ogromną popularnością, a jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest blachodachówka. Nic w tym dziwnego, bo jest nie tylko tania, ale też wytrzymała i odporna na uszkodzenia czy działanie czynników atmosferycznych. Jej ogromnym plusem jest też estetyczny wygląd, bo prawie niczym nie różni się od tradycyjnej dachówki ceramicznej. Jest jednak od niej lżejsza, więc sprawdzi się nie tylko na nowych dachach, ale również tych starszych. Aby służyła nam przez lata, dobrze jest wiedzieć, jak prawidłowo ją kłaść i jakich błędów unikać w trakcie montażu.

 Montaż blachodachówki – jak powinien przebiegać?

Blachodachówka może występować w dwóch rodzajach – modułowa lub cięta na wymiar, podobnie jak blacha trapezowa . Różnią się one przede wszystkim sposobem montażu i zastosowaniem. Postaramy się więc w skrócie wytłumaczyć jak powinien on przebiegać w tych dwóch przypadkach.

  • Blachodachówka modułowa – to niewielkich rozmiarów arkusze blachy, które układa się na dachu. Ze względu na wymiary, to rozwiązanie świetnie sprawdzi się na dachach o skomplikowanych kształtach. Montaż należy zacząć od prawego górnego rogu dachu, układając arkusze kolumnami i rzędami. Arkusze powinno się przykręcać wkrętami samowiertnymi.
  • Blachodachówka cięta na wymiar – występuje pod postacią dużych arkuszy blachy, ciętych na wymiar i świetnie sprawdzi się na prostych, jednospadzistych dachach. Potrzebną ilość materiału liczy sprzedawca, używając do tego specjalnego programu komputerowego. Takie obliczenia gwarantują, że podczas montażu nie powstanie dużo odpadów. A jak wygląda montaż blachodachówki ciętej na wymiar? Wszystko przebiega w podobny sposób jak z blachodachówką modułową, dobrze jednak jest się zapoznać z dokładnymi zaleceniami producenta.

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas montażu blachodachówki?

Aby dach służył przez tyle lat ile gwarantuje producent materiałów i zachował estetyczny wygląd przez długi czas, dobrze jest wiedzieć jakie błędy zostają najczęściej popełniane podczas montażu blaszanego pokrycia.

  1. Obróbki blacharskie wykonane w niewłaściwy sposób – nigdy nie należy ciąć blachodachówki za pomocą szlifierki kątowej, ponieważ wysoka temperatura i iskry powstające w trakcie cięcia, mogą uszkodzić powłokę materiału. Do cięcia używa się tylko specjalnych nożyc do blachy.
  2. Niewłaściwy transport oraz przechowywanie materiałów – tak, nawet to ma wpływ na to jak będzie sprawowało się pokrycie naszego dachu. Niewłaściwie przechowywane lub transportowane materiały, mogą ulec uszkodzeniom.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  , ,

Comments