Menu

Kołdra naturalna czy syntetyczna?

Kołdra to oprócz łóżka najważniejszy element składający się na zdrowy, spokojny i komfortowy sen. Oprócz odpowiedniego rozmiaru, grubości czy jakości, najważniejszym jej czynnikiem jest wypełnienie. Którą kołdrę najlepiej wybrać – naturalną czy syntetyczną?

Kilka informacji o kołdrze naturalnej

Kołdry posiadające naturalne wypełnienie, są najczęściej bardzo ciepłe, ale oprócz tego posiadają również wysokie parametry termoizolacyjne. Dzięki temu, korzystając z produktu, masz pewność, że nie będziesz marzł lub pocił się w trakcie snu. Dodatkowo zapewniają również swobodny przepływ powietrza, wchłaniają i odprowadzają wilgoć oraz są bardzo trwałe. Ostatnią cechą przemawiająca za zakupem kołdry puchowej jest rewelacyjna termika, którą gwarantuje. Utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała jest kluczowe podczas mroźnych lub upalnych nocy. Kołdry naturalne najczęściej posiadają wypełnienie:

  • z pierza,
  • z wełny,
  • puchowe.

Kołdry syntetyczne

Do drugiej grupy nakryć należą kołdry syntetyczne. Ich największym plusem jest fakt, że są zdecydowanie tańsze od naturalnych odpowiedników. Warto również nadmienić, że nie ustępują im pod względem komfortu użytkowania. Miękki, sprężyste i puszyste nakrycia znakomicie trzymają ciepło, a wnętrze produktu nie odkształca się podczas snu. Na duży plus zasługuje również fakt, że w przeciwieństwie do kołdry naturalnej, kołdra syntetyczna ma właściwości antyalergiczne. Niestety kołdry syntetyczne nie posiadają najczęściej funkcji termoizolacji, przez co nadają się zazwyczaj do użytku przez określone pory roku.

Wypełnienie kołdry syntetycznej:

  • silikonowe kulki – imitacja puchu, są miękkie i sprężyste w dotyku,
  • włókna poliestrowe – są elastyczne i lekkie. Na minus zasługuje fakt, że nie posiadają odpowiedniej termoizolacji,
  • włókna silikonowe – wypełnione silikonem kołdry są niezwykle lekkie i elastyczne. Na minus zasługuje fakt, że nadają się do użytku jedynie w ciepłych miesiącach.

Podsumowanie

Kołdry naturalne i syntetyczne posiadają swoje mocne oraz słabe strony. Oba rodzaje nakryć potrafią zapewnić odpowiedni komfort spania i odpoczynku. Z delikatną różnicą wskazujemy jednak na drugą grupę produktów. Syntetyczne kołdry można między innymi prać w wysokich temperaturach. Ponadto są antyalergiczne i zdecydowanie tańsze od puchowych nakryć.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments