Menu

Korzyści rekuperacji w domu

Rekuperacja to automatyczna cyrkulacja powietrza w domu związana z odzyskiem ciepła. Układy rekuperacyjne są jeszcze powszechniej oraz chętniej wykorzystywane w budownictwie nowoczesnych budynków – nastawionych w znacznej mierze na energooszczędność. Instalacja rekuperacyjna składa się z zamiennika krzyżowego ( rekuperatora) i systemu przewodów wentylacyjnych, jakie maja za zadanie przetransportować powietrze w dobre miejsca. Czyste powietrza jest przekazane do wnętrz z zewnątrz natomiast stare, skażone dwutlenkiem węgla, krzem, brzydkimi zapachami jest wyeliminowane.

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Dokładnie mówiąc rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Opiera się na przepływie powietrza uzyskiwanym poprzez narzędzie nazywane rekuperatorem, jakie zapewnia śledzenie przepływu powietrza. Zapewnia czyste powietrze z zewnątrz, oczyszcza z wnętrz zabrudzone z dwutlenkiem węgla, również pozyskując ciepło. Rekuperator to niezwykle ważne narzędzie instalowane w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych. Oszczędność pochodzi z ogrzewania czystego powietrza wykorzystanym, bez potrzeby wietrzenia wnętrz przez otwieranie okna.

Założeniem rekuperatora jest zapobieganie mieszaniu się powietrza wypuszczanego na zewnątrz domu oraz ssanego do wewnątrz. Mijające się cieki zmieniają się energią, jaka z palonego powietrza wysyłanego jest kierowana do zimnego powietrza wsysanego. W wyniku ciepło nie idzie oraz nie jest wydawane ostatecznie. Także rekuperator jest zaopatrzony w protektory, jakie zajmują cząstki stałe – dym, robaki, śmieci roślin itp. Dzięki temu zastąpione powietrze jest nie jedynie ciepłe, jednak także czyste.

Rekuperacja zamiast wentylacji grawitacyjnej

Rekuperację robimy zamiast wentylacji grawitacyjnej, co znaczy, iż nie budujemy części kominków do wentylacji, nie są nam potrzebne (natomiast wręcz nie są wskazane) rozszczelnienia w oknach, nawiewniki lub kraty z wentylatorkami w toaletach. Gdy zatem zastanawiamy się, czy należałoby zdecydować się na rekuperację w domu oraz czy to nam się opłaci, po określeniu wartości samej instalacji powinniśmy odjąć wydatki, jakie nas dzięki niej ominą przy budowie budynku.

Na czym polega instalacja rekuperacji?

Realizując instalację układu rekuperacyjnego, instalatorzy nakładają po niewidocznych częściach budynku przewody wentylacyjne. Sposób ich zakładania i linia, jaką mają przebiegać, uwarunkowane są przede wszystkim od rodzaju kabli. Jedną spośród lepszych możliwości są przewody zrobione z polietylenu, umieszczane np. dokładnie w konstrukcji sufitu czy pod ziemią, w ramach wylewki.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments