Menu

Rekuperacja – najważniejsze informacje

Rekuperacja inaczej nazywana jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Standardowa wentylacja wychładza dom, jednak rekuperacja opiera się także na ruchu powietrza, które napędzane jest przez rekuperator. Urządzenie to steruje ilością wydostającego się powietrza z domu, a dodatkowo kontroluje odzyskiwanie ciepła z powietrza nagrzanego.

Zasada działania rekuperacji

Sercem instalacji rekuperacyjnej jest oczywiście rekuperator. Za jego pomocą powietrze wyciągane jest w dwóch kierunkach. Pierwszym strumieniem jest powietrze zaciągane z zewnątrz pomieszczeń, które jest zimne natomiast drugim strumieniem jest powietrze pochodzące z wewnątrz budynku, które jest ciepłe. W rekuperatorze następuje przekazanie ciepła z powietrza ciepłego do powietrza zimnego za pomocą specjalnego wymiennika ciepła. Dzięki temu do domu wraca ciepłe powietrze, a same pomieszczenia nie wychładzają się tak szybko.

Rekuperacja a grawitacja

Wentylacja grawitacyjna w przeciwieństwie do rekuperacji nie wymaga żadnych urządzeń. Ten system opiera się na systemie kominów. Jest to system dziur, które zostały zrobione w Twoim domu. Rekuperacja opiera się na wymianie różnicy temperatur powietrza pomiędzy powietrzem zasysanym z mieszkania, a tym z zasysanym z zewnątrz. Jeśli chodzi o systemy grawitacyjne to w teorii powietrze powinno wydostawać się kominami, a z kolei wracać szparami w drzwiach, oknach i w wielu innych miejscach. Rekuperacja w stosunku do grawitacji grawitacyjnej zyskuje na tym, że nie pozbywamy się powietrza, które zostało już ogrzane. Dodatkowo w przypadku jakiejkolwiek nieszczelności, które to mogą wystąpić w każdym domu jest fakt, że wentylacja grawitacyjna spowoduje dodatkowe straty.

Zyski z rekuperacji

Rekuperacja jest często stosowana ponieważ pozwala na oszczędzenie sporych ilości ciepła. Niekiedy spotkać można informacje, że rekuperacja pozwala na zyskanie nawet 60%, jednak nie zawsze jest to prawda. Zwykle realnym zyskiem może być około 30%. 30% to i tak całkiem sensowny zysk jeśli chodzi o ogrzewanie. Dodatkowo przy zastosowaniu pozostałych ciekawych systemów takich jak odpowiednia izolacja, zniwelowanie mostków ciepła czy też nowoczesnych okien. W przypadku gdy dodatkowo zostanie zastosowana w budownictwie energooszczędnym to zyski mogą być jeszcze lepsze.

W przypadku nowych budynków na pewno jest to doskonały pomysł, jednak w większości starszych konstrukcji zastosowanie tej technologii może nie być możliwe. Inwestycje w tą technologię warto skonsultować z odpowiednimi specjalistami.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  , ,

Comments