Menu

Samochód w leasing – multum korzyści

Samochód w leasing jest połączeniem elementów kredytu i dzierżawy. Jako leasingobiorca korzystasz z samochodu na ściśle określonych warunkach w umowie. Przedmiot leasingu w czasie trwania umowy jest własnością banku. Dopiero po zakończeniu umowy leasingu można wykpić leasingowane auto, a kwota wykupu będzie dużo niższa, niż jego wartość rynkowa.

Korzyści dla firm – samochód w leasingu

Samochód w leasing jest zazwyczaj brany przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dlaczego
zazwyczaj? Bo z leasingu mogą skorzystać też osoby prywatne. Co więcej, leasingować można nie tylko samochód, ale też wszelkiego rodzaju sprzęty i nieruchomości – maszyny, meble, oprogramowanie, drukarki, komputery czy wyposażenie biurowe.

Leasing operacyjny, a leasing finansowy – różnice

Jeśli decydujesz się wziąć auto w leasingu najpierw musisz wiedzieć, czym różnią się te dwie najpopularniejsze formy finansowania. Z leasingu operacyjnego korzystają przede wszystkim początkujący przedsiębiorcy, którzy na starcie działalności mają zazwyczaj bardzo dużo kosztów. W leasingu operacyjnym podatek VAT naliczany jest stopniowo, uwzględniając każdą ratę. Z kolei przy leasingu finansowym całość podatku zapłacisz wraz z pierwszą ratą leasingową, a do kosztów uzyskania przychodu wrzucisz jedynie odsetki od rat, a nie całą ratę.

To powód, dla którego zdecydowanie więcej osób wybiera leasing operacyjny. Umożliwia on wrzucenie w koszty uzyskania przychodu niemal wszystkich wydatków, jakie powiązane są z przedmiotem leasingu. W przypadku leasingu na samochód będą to opłaty początkowe, wydatki na paliwo, przegląd samochodu i koszty zakupu jego wyposażenia.

Samochód w leasing – także dla nowej firmy

Świeżo założone firmy mogą otrzymać leasing już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Może się to jednak wiązać z koniecznością wpłacenia wyższej opłaty wstępnej. Część leasingodawców oferuje leasing z wykorzystaniem uproszczonych procedur. Wówczas do zawarcia umowy potrzebne są dokumenty rejestrowe – NIP, REGON i KRS, wniosek leasingowy i dowód osobisty. Jeśli natomiast decydujesz się na leasing samochodu używanego, konieczna będzie wizyta rzeczoznawcy.

Categories:   Samochody i motoryzacja

Tags:  ,

Comments