Menu

W jaki sposób prasowanie wpływa na wytrzymałość materiału?

Prasowanie jest czynnością, którą aby wykonać prawidłowo, potrzebujemy pewnej wiedzy. Przystawienie żelazka do nowej, delikatnej bluzki często powoduje wzrost ciśnienia, a serce zaczyna bić mocniej. Pytamy – czy temperatura żelazka nie jest za wysoka, czy posiadamy odpowiednie urządzenie, które chroni wyjątkowo delikatne tkaniny? Prasując właściwie, nie niszczymy ubrań, jednak robiąc to nieprawidłowo, zmniejszamy wytrzymałość materiału.

Prasowanie – wiedza podstawowa

Dlaczego właściwie prasujemy ubrania? Przede wszystkim ze względów estetycznych i chęci nadania im pożądanego wyglądu. Zagniecenia nie najlepiej prezentują się na spodniach, sukienkach i bluzkach, jednak powstają przy każdym praniu, a niekiedy nawet po krótkim czasie ich noszenia. To, czy ubranie wymaga prasowania i jak bardzo trudno jest usunąć zagniecenia, warunkuje materiał. Niektórych tkanin przecież nie prasujemy.

Podczas prasowania materiał jest nagrzewany do wybranej przez nas temperatury, co zmienia strukturę jego włókna. Jeżeli temperatura została wybrana prawidłowo z uwzględnieniem kurczliwości materiału, granicznej temperatury trwałego przebarwienia i podatności na wybłyszczenia, to bez obaw można przystąpić do prasowania. W przypadku, kiedy temperatura jest za wysoka, następuje osłabienie, a nawet zerwanie włókien, czego efektem są wypalone dziury i przetarcia. Im częściej narażamy tkaninę na niedogodne dla niej warunki, tym skuteczniej zmniejszamy jej wytrzymałość.

Prasowanie parą

Kiedy żelazka były jeszcze trudno dostępne, wieszano ubrania w łazience, która była nagrzewana gorącą wodą. Powstawała para spełniająca w tym przypadku niezwykle ważną funkcję – prostowała ubrania. Postanowiono to wykorzystać również w nowoczesnych rozwiązaniach. Powstały żelazka parowe, a nawet całe systemy do prasowania z żelazkiem, deską i generatorem pary, które dostępne są na leifheitsklep.pl. Wyrzucana para wnika w tkaninę, którą następnie zmiękcza i prostuje włókna. Para jest znacznie delikatniejsza i jednocześnie skuteczniejsza, niż system w tradycyjnych żelazkach. Można nią prasować najdelikatniejsze tkaniny bez obaw przed ich zniszczeniem.

Categories:   Moda i uroda

Comments